Проучванията за това как да си поставяме цели и да ги постигаме са на пръв поглед безброй — визуализация, включване на приятели, отбелязване на постижения. Ако правите всичко това, на теория ще подобрите живота си.

Постигането на някои цели обаче няма да доведе до по-голямо удовлетворение, показва проведено наскоро проучване.

Външните цели - или стремежи, които обикновено изискват одобрение от външния свят, всъщност, се свързват с лошо благосъстояние, според проучването, публукувано в Journal of Personality and Social Psychology. Преследването на красота, слава или богатство, например, са външни цели.

Вътрешните цели, от друга страна, се свързват положително с благосъстоянието. Това са стремежи, които са свързани с това човек да се усъвършенства и да не разчита на това дали другите го приемат. Личностното израстване, отношенията и здравето могат да бъдат вътрешни цели.

Щастието не е дестинация

Една от причините, поради които външните цели може да повлияят отрицателно на вашето щастие, е погрешното схващане, че постигането им ще ни направи щастливи, казва Артър Брукс, преподавател в Харвардския университет, цитиран от CNBC.

Това е очакването, че след като сте постигнали някаква цел, автоматично ще бъдете по-щастливи и по-удовлетворени от живота си. Купуването на техния дом-мечта, например, е постижение, което много хора смятат, че ще им донесе щастие, казва Брукс.

След пресичането на тази финална линия обаче, мнозина не се чувстват толкова завършени, колкото са предполагали.

Щастието се крие в прогреса и в личностното израстване, а не в това, което можем да покажем на другите, допълва Брукс.

По тази причина медитирането по няколко минути всяка сутрин с цел подобряване на осъзнатостта е по-вероятно да ви донесе дългосрочно удовлетворение, отколкото това, че сте отслабнали с 5 кг. И двете неща може да са свързани със здравето, но първото не зависи от външния вид.

“В крайна сметка, целта не е щастие, защото щастието не е някаква дестинация. То е посока,” казва Брукс. “Начинът, по който ставаме по-щастливи, има нещо общо с нещата, които се случват извън нас, но има повече общо с това, което се случва вътре в нас.”