Близо 2 000 служители в подразделението за игри на Microsoft ще бъдат освободени след сключената наскоро от технологичния гигант сделка по придобиване на Activision-Blizzard на стойност 69 млрд. долара.

Шефът на Xbox Фил Спенсър е уведомил служителите, че компанията планира да освободи 1 900 от своите 22 000 служители. Microsoft предприема този ход три месеца, след като софтуерният гигант придоби Activision-Blizzard, която стои зад игри, като Call of Duty и Warcraft.

В писмото Спенсър казва, че загубата на служители е "болезнено решение".

Публикуваното първо от The Verge съобщение предполага, че служители в поздразделението Xbox и в Zenimax, която контролира издателите на игри Bethesda и Arkane, също ще бъдат засегнати.

Второ писмо, което също беше публикувано от The Verge и потвърдено от Microsoft, е изпратено до служителите на Blizzard от страна на ръководителя на Microsoft Studios Мат Буути.

Той казва, че срещите със засегнатите служители ще се провеждат веднага, а служителите извън Северна Америка ще бъдат информирани на по-късен етап.

Microsoft най-накрая придоби Activision-Blizzard и създателя на Candy Crush King през миналия септември - след поредица от спорове с регулаторните органи.

След одобрението на сделката главният изпълнителен директор на Activision Боби Котик напусна компанията, а на негово място не беше назначен заместник.

Друга високопоставена фигура в компанията също обяви, че напуска. Президентът на Blizzard Майк Ибара, който преди това е работил в Microsoft, обяви, че си тръгва.

Индустрията на видеоигрите беше засегната от редица съкращения тази година след тези от 2023 г. По-рано през седмицата Riot Games, която стои зад играта League of Legends, обяви, че освобождава 11% от служителите си.

Създателят на игрови двигатели Unity също освободи 1 800 души, а притежаваната от Аmazon платформа за стрийминг Twitch обяви 550 съкращения. По-малки студия също освободиха хора.

По някои оценки, в индустрията на игрите през миналата година са закрити над 10 000 работни места, макар че се смята, че реалният им брой е по-голям.

Експерти смятат, че кризата с разходите за живот и свиването на индустрията на игрите след получения по време на пандемията импулс са изиграли голяма роля в тази тенденция.

В технологичния сектор, като цяло, също имаше големи съкращения, като самата Microsoft обяви закриването на 10 000 работни места през миналия януари, а Amazon, Meta и други технологичния компании също освободиха част от служителите.