Toyota запазва водачеството си като най-големия автопроизводител в света по продажби, изпреварвайки германския си конкурент Volkswagen в четвърта поредна година.

Въпреки добрата новина за Toyota, компанията рискува да затъне в скандали вследствие на това как инспектира някои от колите си и от последиците от отдавнашния проблем с експлодиращи въздушни възглавници.

Японският автопроизводител обяви, че е продал рекордните 11.2 млн. автомобила в световен мащаб през 2023 г., като в тази цифра се включват и марките Daihatsu и Hino. Това представлява увеличение от 7.2% на годишна база.

За сравнение, Volkswagen Group обяви по-рано през месеца, че е доставила 9.2 млн. автомобила през миналата година, което е с 12% повече спрямо 2022 г.

Двете компании се конкурират за титлата най-голям автопроизводител по продажби от години. През 2012 г. Toyota стана водещата автомобилна компания в света, след като изпревари General Motors по продажби. Volkswagen след това успея да измести Toyota от първото място през 2017 г.

В своето изявление от Toyota отдават ръста в продажбите на “солидното търсене във всеки от регионите, в добавка към подобряване на ситуацията с недостига на полупроводници.”

Продажбите на Toyota в Япония скачат с 20.9% през миналата година, докато тези в чужбина бележат ръст от 4.1%.

Проблемите на Toyota

Японският гигант обаче е изправен пред трудности тази година, тъй като се бори със засилващите се опасения относно сертифицирането на някои от автомобилите на компанията.

Тази седмица от Toyota обявиха, че спират временно доставките на определени модели след открити нередности в тестовете за сертифициране на дизелови двигатели, разработени от нейното подразделение Toyota Industries.

Общо 10 модела в световен мащаб са засегнати, в това число SUV модела Land Cruiser 300 и микробусът Hiace, според Toyota.

От компанията казват, че ще предприемат мерки, за да си върнат доверието, в това число пускането на нови тестове за сертифициране на двигателите в присъствието на регулаторни органи, както е необходимо.

Разкритията идват само месец, след като японският производител на малки автомобили Daihatsu, който е собственост на Toyota, спря местното производство, след като призна, че е подправял резултатите от тестовете за безопасност в продължение на повече от 30 години.

И двата скандала повдигнаха сериозни въпроси около Toyota като цяло.

“Осъзнаваме сериозността на факта, че повтарящите се нередности по отношение на сертифицирането в Toyota Industries, след тези в Daihatsu, разтърсиха основите на компанията в ролята й на автомобилен производител,” заявиха от Toyota в свое изявление.

От компанията също така призоваха хората да спрат да карат някои от колите ѝ в САЩ и да ги предоставят за ремонт незабавно.

Миналата седмица Toyota предупреди собствениците на около 50 000 автомобила, в това число определени модели Corolla и RAV4, датиращи до 2003 г., че части от въздушните възглавници могат да експлодират и да причинят сериозни наранявания ли смърт.

В последните години Toyota изтегли от пазара десетки милиони автомобили заради дефектни въздушни възглавници производство на Takata.

Засилващата се конкуренция

Volkswagen също отчита ръст на продажбите във всички региони през миналата година, най-вече в Европа и Северна Америка. Доставките на компанията на двата пазара се повишават с 19.7% и 17.9%, респективно.

Продажбите в Китай, която е най-големият пазар на компанията, нарастват само с 1.6%, като от ръководството определиха ситуацията в страната като “предизвикателна”.

Конкуренцията стана по-ожесточена на китайския автомобилен пазар, който е най-големият в света, тъй като местните автопроизводители увеличават пазарния си дял, а търсенето се забавя.

Миналата година Tesla намали цените на електромобилите си в Китай, за да привлече клиенти и да ограничи забавянето на ръста. Това предизвика ценова война, в която бяха въвлечени десетки автопроизводители.

Тази битка повиши продажбите, но постави под заплаха рентабилността на индустрията като цяло.

Китайската компания BYD изпревари в края на миналата година Tesla като най-големия производител на електромобили в света.

Традиционните автопроизводители също повишават продажбите си на електромобили. Volkswagen отчита близо 35% скок в продажбите на изцяло електрически автомобили през 2023 г., като е продала 771 100 броя.

За сравнение, Toyota, която изостава в надпреварата при електромобилите, e продала 104 000 през миналата година. Компанията, която е лидер при хибридните автомобили, е продала общо 3.7 млн. електрически автомобила, ако в тази цифра се включват и хибридите.