IBM е дала на своите мениджъри ултиматум – да идват в офиса или да напуснат.

Технологичната компания се опитва да сложи край на дистанционната работа, като по-рано през месеца е информирала щатските си мениджъри, незабавно да започнат да работят присъствено или да напуснат постовете си.

От изпълнителните директори и мениджърите вече се очаква да бъдат в офиса най-малко по три дни в седмицата, а работещите дистанционно, които живеят на повече от 80 км от офис на компанията, разполагат с време до август, за да се преместят по-близо.

Ще има и някои изключения за служители с медицински проблеми или военна служба.

Натискът за връщане на служителите в офисите се усложнява от усилията на компанията в последните години да се раздели с част от притежаваните от нея имоти.

Редица офиси на IBM затвориха след пандемията, което принуждава някои от служителите да се преместят на голямо разстояние, за да запазят работата си. Сред затворените офиси са тези във Филаделфия, Ню Йорк и Айова.

От компанията казват, че служителите, които не се съобразят с новите условия, ще трябва “да се разделят с IBM” и че данните от пропуските им ще се използват за следене на присъствието в офиса и спазването на новите изисквания.

Разграничаването на IBM от дистанционната работа се засилваше все повече след пандемията. Отделни екипи вече са въвели мерки за присъствена работа, а главният изпълнителен директор Арвинд Кришна е изказвал своите предпочитания за присъствието на служителите в офиса.

В интервю за Bloomberg през миналата година Кришна заяви, че работещите дистанционно е по-малко вероятно да получат повишения, но също така каза, че служителите няма да бъдат принуждавани да се завръщат обратно в офисите.

Крищна също така посочи, че компанията планира да използва изкуствен интелект (AI), за да замени 7 800 работни места в следващите пет години. Едновременно с това, тя очаква съкращения на работни места.

При представянето на резултатите за четвъртото тримесечие през миналата седмица главният финансов директор Джеймс Кавана заяви, че компанията ще похарчи приблизително същите средства като миналата година за преструктуриране.

IBM закри 3 900 работни места през януари 2023 г., но Кавана заяви, че в момента компанията наема служители.

IBM не е единствената компания, която оказва натиск за връщането на служителите в офиса, въпреки че много от главните изпълнителни директори се отказват от битката за окончателното прекратяване на дистанционната работа, сочи проучване на The Conference Board.

Едва 4% от главните изпълнителни директори на компании в САЩ и 4% от тези по света казват, че за тях е приоритет връщането на служителите в офиса на пълен работен ден, сочат резултатите от проучването.

Вместо това, основен вътрешнофирмен приоритет за бизнес лидерите е привличането и задържането на талантливи служители. В проучването на The Conference Board са участвали над 1 200 ръководители, в това число 630 главни изпълнителни директори, в САЩ, Латинска Америка, Япония и Европа.

Това обаче не означава, че някои щатски компании не следват твърда линия през новата година.

От UPS наскоро обявиха, че се отказват от хибридния модел на работа и искат служителите да се върнат в офиса за постоянно. Тези изисквания ще влязат в сила на 4 март, според информация на CNN.

През втората половина на 2023 г. големи компании обявиха, че стават по-стриктни по отношение на присъствената работа, но не обявиха пълното завръщане на служителите в офиса.

През август главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси заяви, че служителите, които не спазват правилото за 3 дни присъствена работа седмично, може да се разделят с технологичния гигант.

През миналата година Meta информира служителите си, че след Деня на труда (4 септември) ще следи за спазването на своята политика за 3 дни присъствена работа седмично. Дори Zoom, която беше в основата на ерата на работата от вкъщи, призова служителите да се върнат в офиса.