
България е на първо място по желание на младите хора да започнат свой бизнес, според последните данни на Евробарометър. У нас има развита предприемаческа култура, нарастващ брой стартъпи в технологичния сектор и в биотехнологиите.
Министерството на иновациите и растежа съдейства за сътрудничеството на иновационната екосистема с академичния сектор. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева по време на дискусия за развитието на иновационната екосистема у нас.
Събитието е организирано по инициатива на Министерството на иновациите и растежа в партньорство с Министерството на образованието и науката и Посолството на Финландия в София.

Целта на форума е да представи и добри практики и опит от Финландия за развитие и внедряване на иновациите и техния принос към икономическия растеж.
В събитието в София Тех Парк участваха министър-председателят акад. Николай Денков, зам.-министърът на иновациите и растежа Мартин Гиков, зам.-министърът на образованието и науката Генка Петрова, посланикът на Финландия в България Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулос, създателят на едно от водещите събития за стратъпи в света SLUSH Питър Вестербака, представители на финландските университети Алто и Ханкен, на български университети, предприемаческата и стартъп екосистеми.
Министър Стойчева подчерта, че Министерството на иновациите и растежа работи за подобряване на средата за стартъпи, за насърчаване на инвестициите в научни разработки и в създаването на иновативни продукти.

„Иновациите са хоризонтална дейност – обхващат редица сектори и ни обединяват. Чрез иновациите можем да направим промяна – днес и за бъдещите поколения.
Иновационната екосистема в България, с нейната процъфтяваща стартъп култура, с акцент върху модела на “отворената иновация”, който обединява всички заинтересовани страни, доказва силата на сътрудничеството и адаптивността”, заяви още министър Стойчева.
Тя допълни, че България стратегически се позиционира като привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции чрез иновации.
„Министерството на иновациите и растежа създава регионални и стратегически партньорства. Сигурни сме, че това е правилният път. Чрез създаването на партньорства, обмяната на опит и идеи можем да покажем нашия потенциал, че имаме, визията за България, че можем да бъдем център на Балканите и Югоизточна Европа за иновации“, каза още Стойчева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Технологичният инкубатор, в който се влиза по-трудно от Харвард
- Андреас Мюлбергер, Infineon: Start-up Challenge помага на стартиращи компании да представят Edge AI проектите си
- Стартъп изобрети нехормонална контрацепция за мъже, която работи 2 години
- Човекът зад гръцкия инкубатор за космически технологии
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 5 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 5 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 6 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 6 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 7 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 8 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgВальо Михов пред Дарик и Dsport: Предложихме да играят минимум двама българи и сега чакаме Изпълкома
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg