Министерството на финансите на САЩ може да се наложи да предприеме "извънредни мерки" до 14 януари, за да предотврати просрочването на плащанията по дълга на страната. Това заяви министърът на финансите Джанет Йелън в писмо до Конгреса, цитирано от Ройтерс. 

Йелън призовава законодателите да действат, "за да защитят пълната вяра и доверието на Съединените щати".

Според Йелън, дългът на САЩ се очаква да намалее с около 54 милиарда долара на 2 януари, поради планирано обратно изкупуване на нетъргуеми ценни книжа, държани от федерален доверителен фонд, свързан с плащанията на Medicare.

"В момента Министерството на финансите очаква да достигне новия лимит между 14 и 23 януари, когато ще бъде необходимо да се предприемат извънредни мерки", коментира финансовият министър.

Съгласно споразумението за бюджета, постигнато между демократите и републиканците през 2023 г., Конгресът премахна тавана на дълга до 1 януари 2025 г. Министерството на финансите на САЩ ще може да плаща сметките си още няколко месеца, но Конгресът ще трябва да се заеме с проблема в даден момент през следващата година.

Бездействието може да попречи на Министерството на финансите да изплаща дълговете си, а потенциалното неизпълнение вероятно ще има сериозни икономически последици, включително и извън границите на страната.

Лимитът на дълга е таван, определен от Конгреса, за това колко пари може да заема правителството на САЩ. Тъй като то харчи повече, отколкото събира като данъчни приходи, законодателите трябва периодично да решават този проблем, което е трудна задача от политическа гледна точка, тъй като някои от народните представители не са склонни да гласуват за поемането на повече дългове.

Първият лимит по външния дълга от 45 милиарда долара е наложен през 1939 г., като оттогава насам е повишаван общо 103 пъти, тъй като разходите непрекъснато надвишават данъчните приходи. 

Публичният дълг възизаше на 98% от брутния вътрешен продукт на САЩ към октомври 2024 година, в сравнение с 32% през октомври 2001 г.