Южнокорейците се подмладиха с година или две след влизането в сила на нов закон, който уеднаквява двата традиционни метода за отчитане на възрастта в страната с международния стандарт.

Законът отменя една от традиционните системи, според която южнокорейците се раждат на една година, отчитайки и времето, прекарано в утробата. Съгласно другата, всеки в страната остарява с една година на 1 януари вместо на рождения си ден.

Преминаването към отчитане на възрастта въз основа на рождената дата влезе в сила в страната от днес.

Президентът на Южна Корея Юн Сук Юл агитираше сериозно за тази промяна по време на предизборната си кампания през миналата година. Традиционните методи за отчитане на възрастта създават "ненужни социални и икономически разходи", според него.

Пример за това са споровете около изплащането на застраховки и определянето на това дали хората отговарят на изискванията на програми за държавна помощ.

Преди това най-често използваният метод за отчитане на възрастта в Корея беше системата, при която човек навършва 1 г. при раждането си и добавя още една година към възрастта си на 1 януари. Това означава, че бебе, родено на 31 декември, ще бъде на 2 г. на следващия ден.

Според отделна система, която също се използваше в страната, човек е на нула години, когато се ражда и добавя година към възрастта си на всеки 1 януари.

Това означава, че към 28 юни 2023 г. човек, роден на 29 юни 2003 г., е на 19 г. според международната система, на 20 г. според едната от системите в Южна Корея и на 21 г. според другата.

Трима на всеки четирима души в Южна Корея също подкрепяха стандартизацията, показва анкета на местната компания Hankook Research от януари 2022 г. Законодателите гласуваха през декември за премахването на традиционните системи за отчитане на възрастта.

Въпреки това, много съществуващи закони, които вземат предвид възрастта на дадено лице въз основа на системата за календарната година, ще останат в сила. Например, южнокорейците ще имат право законно да си купуват цигари и алкохол от годината, а не от деня, на който навършват 19 г.

Традиционните методи за отчитане на възрастта се използваха и от други източноазиатски държави, но повече се отказаха от тях. Япония прие международния стандарт през 1950 г., я Северна Корея я последва през 80-те години.