Геотермалният спа център Синята лагуна, който една от най-големите туристически атракции на Исландия, беше временно затворен,след като серия от земетресения повдигнаха опасенията от възможно предстоящо вулканично изригване.

Гостите на хотелите масово напуснаха района, след като бяха събудени през нощта на 9 ноември от земетресение с магнитуд 4.8 по скалата на Рихтер - най-силното от началото на сеизмичната вълна, която започна на 25 октомври.

Бярни Стефансон, местен таксиметров шофьор, описа сцена на объркване, когато пристигна в хотел Retreat, където скали от лава бяха паднали на пътя и паркингът беше задръстен от 20 до 30 таксита.

„Имаше ситуация на паника. Хората смятаха, че ще се случи вулканично изригване“, разказва пред Euronews  местния таксиметров шофьор Бярни Стефансон, който пристигнал в един от хотелите, за да помогне за евакуацията на туристите.  

Районът около планината Торбьорн на полуостров Рейкянес се разтърсва от стотици малки земетресения всеки ден през последните две седмици поради натрупване на вулканична магма на около 5 километра под земята. Земята в региона се е повдигнала с 9 сантиметра от 27 октомври, според Исландската метеорологична служба, но без да показва непосредствени признаци на изригване за момента. 

Учените следят отблизо ситуацията за всякакви индикации, че сеизмичната активност се доближава до повърхността, което може да е индикация, че магмата пробива земната кора.

"Понастоящем няма признаци, че земетресението става по-плитко и наближава повърхността. Ситуацията обаче може да се промени бързо и не е възможно да се изключи сценарий, включващ изригване, произвеждащо лава, в района северозападно от Торбьорн“, се посочва в изявление на метеорологичната агенция.  

Вулканите в Исландия, която се намира над гореща вулканична точка в Северния Атлантик, изригват средно на всеки четири до пет години. Най-разрушителното изригване от по-ново време беше това на вулкана Еяфятлайокутл през 2010 година, което изхвърли огромни облаци пепел в атмосферата и доведе до затваряне на въздушното пространство над много европейски държави.

Полуостров Рейкянес на югозападното крайбрежие на Исландия включва вулканична система, която е изригвала три пъти от 2021 г. насам, след като е била в латентно състояние в продължение на 800 години.

Предишните изригвания са случвали в отдалечени райони, без да причиняват щети. Учените казват, че това може да се случи и сега, но камерата, в която в момента се натрупва магма може да изригне на по-малко от 3 километра от Синята лагуна.

В най-лошия сценарий изригването ще застраши град Гриндавик и Синята лагуна, заедно с тръбопроводите, доставящи топла вода към хиляди домове, които се отопляват с геотермална енергия.

"Трябва да сме подготвени за най-лошото. Известно е, че земетресения с магнитуд от около 5 по Рихтер, като последното, предшестват изригванията", казва вулканологът Торвалдур Тордарсон.

Администрацията на Синята лагуна, където туристите се наслаждават на басейни с морска вода, естествено нагрята дълбоко под земята, обяви, че е решила да затвори временно курорта поради нарушаването на комфорта на гостите и продължителния стрес за служителите.

Курортът ще остане затворен до 16 ноември, се казва в изявление на компанията, която беше критикувана в социалните мрежи, че не е предприела действия по-рано.

Говорителят на комплекса Хелга Арнадоттир каза, че близо 30 гости са напуснали курорта след земетресението, но повечето са били от една и съща туристическа група.

Метеорологичната служба съобщи, че полуостровът е бил разтърсен от около 1400 труса за 24-те часа до обяд в четвъртък.

В Гриндавик, рибарски град с население от 3400 души, жителите са преживели поредица от сеизмични епизоди, откакто полуостров Рейкянес започна да бушува преди три години. Трусовете на 9 ноември обаче били доста по-силни.