В стремежа си да навакса в глобалната надпревара за извличане на печалби от новата индустрия, Саудитска Арабия похарчи милиарди долари в опити да се превърне в център за електромобили и да преодолее редица пречки, сред които липсата на инфраструктура, квалифицирани служители и суровини.

Като част от по-мащабния план на престолонаследника Мохамед бин Салман да намали зависимостта на икономиката от петрола и да създаде работни места, кралството инвестира най-малко 10 млрд. долара в щатския производител на електромобили Lucid Motors, в създаването на собствена марка на име Ceer и в изграждането на завод за метални части за електромобили.

Държавният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия Public Investment Fund (PIF) с активи за 700 млрд. долара има за цел страната да произвежда по 500 000 електромобила годишно до 2030 г. и 150 000 през 2026 г.

Въпреки това, до декември единственият завод за електромобили в кралството, открит през септември 2023 г., е сглобил около 800 автомобила, използвайки готови комплекти, които се доставят от Аризона.

В миналото Саудитска Арабия има неуспехи в привличането на автомобилни производители. Японската Toyota отказа да сключи сделка през 2019 г., изтъквайки като причина високите разходи за труд, липсата на местни доставчици и малкия местен пазар.

И докато светът намалява все повече използването на автомобили с горива, произвеждани от петрол, който финансира саудитската икономика от десетилетия, анализатори казват, че подобни пречки остават и че конкуренцията е голяма.

Китай доминира в новата верига на доставки и в производството на електромобили.

В края на миналата година китайската компания BYD се превърна в най-големия производител на електромобили в света, след като изпревари Tesla, въпреки че Законът за ограничаване на инфлацията в САЩ може да насочи десетки милиарди долари към производството на електрически коли.

Първо е необходима местна индустрия

За Саудитска Арабия една от най-големите трудности е привличането на производители на автомобилни части - от врати до двигатели, тъй като няма местна индустрия, на която те да доставят.

Местният производител на електромобили Ceer - смесено предприятие между PIF и тайванската компания Foxconn, планира да пусне автомобил до 2025 г., но все още не е построила завод.

Малко вероятно е да видим автомобил на Ceer по пътищата преди 2026 г., е заявил пред Reuters близък до компанията източник, пожелал анонимност.

Анализаторите са скептично настроени и относно първите резултати.

"Не вярваме на тези високи производствени данни на Саудитска Арабия, защото голямото местно производство ще изисква значителен износ от региона," казва пред Reuters Татяна Христова, експерт в S&P Global Mobility. "Това е възможно, но не очакваме да се случи в рамките на нашия прогнозен хоризонт."

През октомври южнокорейският автопроизводител Hyundai и PIF обявиха създаването на смесено дружество за построяването на завод, който ще произвежда двигатели с вътрешно горене и електромобили, и който - заедно с Lucid и Ceer, ще създаде клъстър от заводи в „Икономическия град крал Абдула“ в Джеда.

Това няма да е достатъчно, за да бъдат убедени "производители на оригинални части да стартират местно производство," казва Христова. Ceer ще получава части от германската BMW, в това число батерии, които са най-скъпият компонент в един електромобил.

Устойчивото проиозводство и Lucid

По време на климатичната конференция на ООН в Дубай през декември близо 200 държави се споразумяха да започнат да намаляват глобалното потребление на изкопаеми горива, след като предвожданата от Саудитска Арабия ОПЕК се противопостави на по-твърдия език по отношение на отказа от използването на въглища, петрол и природен газ.

Кралството се стреми да подобри репутацията си по отношение на устойчивостта и популяризира колите на Lucid по време на държавни конференции.

Саудитското правителство се е споразумяло през следващото десетилетие да купи до 100 000 автомобила Lucid  а Саудитският фонд за индустриално развитие (SIDF) предостави на компанията безлихвен заем в размер на 1.4 млрд. долара през 2022 г., за да помогне с финансирането за строителството на завода.

PIF притежава 60% от Lucid и е инвестирал най-малко 5.4 млрд. долара в компанията към август 2023 г.

Саудитски ръководители обявиха миналата година, че се надяват, че кралството ще се превърне в център за производство и доставки на батерии за електромобили.

За да постигне това обаче, то има нужда от суровини - и най-вече от литий, макар страната да няма обявени резерви от метала. Робърт Уилт, главен изпълнителен директор на подкрепената от PIF минна компания Maaden, заяви, че в момента се правят опити за извличането на литий от солена вода.

През януари миналата година PIF създаде Manara Minerals - смесено дружество с Maaden, за подсигуряването на минерали от чужбина.

Международни ръководители от индустрията казват, че каквито и да са пречките, Саудитска Арабия може да разполага с финансите, за да ги преодолее.

"Не отписвам PIF, защото разполагат с огромни ресурси зад гърба си," казва пред Reuters Анди Палмър, бивш главен изпълнителен директор на Aston Martin. Той също така е бил главен оперативен директор на Nissan, където е ръководил пускането на пазара на Nissan Leaf - един от първите масово произвеждани електромобили.

"С пари може да се разреши почти всичко, но те ще са много повече, отколкото всички смятат първоначално," допълва той.