От март Apple ще позволи използването на алтернативни магазини за приложения на своите устройства, купувани в ЕС.

В момента всеки, който разполага със смартфон iPhone, може да изтегля приложения единствено от магазина App Store на Apple. От компанията винаги са настоявали, че правилата ѝ защитават сигурността на потребителите.

Apple обаче е обвинявана в това, че създава монопол, не предоставя избор на клиентите и разработчиците и таксува последните с до 30% комисиони.

Това означаваше, че разработчиците, които не отговарят на стандартите на Apple за използване на App Store или не искат да плащат таксите, губят достъпа до милионите хора, които използват устройствата на технологичния гигант.

Промените няма да важат за Великобритания на този етап, въпреки че Проектозаконът за цифровите пазари, който в момента си проправя път през британския парламент, вероятно ще постави практиките на Apple на подобен регулаторен контрол.

Преди време Epic изтегли хитовата си игра Fortnite от App Store заради несъгласието си с политиката на Apple. Играта не е налична в App Store от 2020 г., въпреки че може да се играе в интернет.

На теория този ход би могъл да означава, че потребителите на iPhone в Европа ще могат да възстановят Fortnite на своите устройства през различен магазин за приложения.

Решението на Apple идва на фона на влизането в сила на Закона за цифровите пазари на ЕС. Целта му е да регулира най-големите компании, които контролират услуги, като търсачки и магазини за приложения, за да може пазарът да е по-справедлив за утвърдени компании и по-малки фирми.

От Apple също така обявиха, че ще разширят и избора на браузър, така че потребителите в ЕС ще могат да избират да не използват уеб браузъра на компанията Safari.

От Apple обаче предупредиха, че макар и да задават високи стандарти за всички нови алтернативни приложения и магазини, от компанията смятат, че този ход ще създаде допълнителни рискове за сигурността за клиентите, като излагането на зловреден софтуер и измами, скрити в приложенията от други магазини.

Приложенията за телефоните с операционна система Android могат да бъдат изтегляни от по-широк набор от магазини. В резултат на това обаче зловредният софтуер е много по-често срещан в устройствата с Android, отколкото в тези на Apple.