Българският производител на алуминиеви изделия Алкомет предвижда инвестиции на стойност 136 млн. лв. през следващите три години.

Какво включва инвестиционната програма на компанията и какви ще са приоритетите в нейното развитие коментира пред Darik Business Rеview Нели Тончева, директор Продажби в Алкомет. 

Какви са инвестиционните планове на компанията за 2024 г.? По-какъв начин тригодишната инвестиционна програма на Алкомет ще подобри конкурентоспособността и ще отвори нови възможности за компанията?

На 29 август 2023 г. Алкомет АД обяви амбициозен инвестиционен план на стойност 136 млн. лв. за следващите три години. Планът включва разширение на съществуващия Валцов цех2 с добавяне на 5000 м2 и увеличаване на производствените мощности за валцови продукти чрез монтаж на нов 4-Hi универсален фолиев валцов стан и пещи за отгряване.

Също така се предвижда изграждане на нов леярен цех с високотехнологична линия за леене на рулони, която ще позволи на компанията да увеличи производствения си капацитет на вече предлаганите продукти, както и да произвежда нови видове сплави за конверторно фолио и фолио за акумулатори (батерии).

Други инвестиции включват маса за леене на заготовки с диаметър 12" и аспирационна система над топилните пещи на линиите за непрекъснато леене, както и две преси за екструдиране с усилие 26MN и 45MN в Пресов цех.

В цех Алкомет Аутомотив ще бъде изградена линия за пасивиране, която ще допринесе за подобряване на качеството и съкращаване на времето за обработка на алуминиевите детайли.

На 5 март 2024 г. министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева връчи сертификат за Приоритетен инвестиционен проект на Алкомет по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, във връзка с гореспоменатия проект.

В тригодишния период на изпълнение на проекта на стойност 136 млн. лв. се предвижда разкриване на 160 нови работни места. Тези инвестиции представляват стратегически стъпки, които ще подпомогнат "Алкомет" в утвърждаването на позицията й на пазара, привличането на нови клиенти и отговора на нарастващите изисквания в индустрията.

Планът е насочен към въвеждането на модерни технологии и иновации, които ще повишат рентабилността и устойчивостта на компанията в дългосрочен план, а полученият сертификат е ясен сигнал за подкрепата от страна на правителството и подчертава важността на инвестиционния проект за икономиката на страната.

Кои продукти ще развивате приоритетно през следващите няколко години? 

През следващите години Алкомет АД насочва усилията си върху разработването на нови продукти - специални фолиа и профили. Разширението на валцовия цех ще увеличи капацитета за фолиеви продукти, включително конверторно фолио и фолио за акумулатори.

В пресовия цех добавянето на нови преси ще допринесе за разнообразяване на продуктовата гама за соларни паркове, автомобилна промишленост и строителство. 

Какви са новите инициативи на Алкомет по отношение на борбата с климатичните промени и намаляването на въглеродните емисии?   

Алкомет активно предприема стъпки за намаляване на въглеродните емисии и участва в борбата с климатичните промени. Компанията внедрява нови технологии и процеси, подобряващи енергийната ефективност в производството, и насърчава използването на възобновяеми енергийни източници, включително соларни панели.

В посока на устойчиви практики в производството, Алкомет оптимизира производствените процеси с цел намаляване на въглеродните емисии, внедрявайки по-ефективни технологии и материали с по-нисък екологичен отпечатък.

Допълнително, Алкомет организира местна, екологично ориентирана инициатива под надслов "С грижа и обич за Шумен! Нашият град! Да го запазим чист за поколенията!"

Ученици, студенти и учители от всички учебни заведения в област Шумен са поканени да се включат в инициативата, като събраните алуминиеви кенчета ще бъдат изкупвани от Алкомет за последващо рециклиране.

В края на кампанията първите три учебни заведения, събрали и предали най-голямо количество кенчета, ще получат парични награди в полза на децата, подкрепяйки позитивното отношение към въпросите за опазване на околната среда.

Тези инициативи съчетават усилията на Алкомет за поддържане на екологично отговорен бизнес и активно участие в глобалните процеси за смекчаване на климатичните промени.

Какво се случи на глобалния пазар на алуминий през последната година и как спадът на цените се отразява на България и българските производители?  

Глобалният пазар на алуминий е подложен на различни влияния: динамика в цените на енергоносителите, логистичните разходи, както и нарастващата нестабилност на световните икономически и политически условия. 

Климатичните промени и регулациите за намаляване на въглеродния отпечатък могат да увеличат търсенето на алуминий - като лек и 100% рециклируем метал.

Търговските отношения между големите световни икономики, като САЩ , Китай и Европейския съюз, могат да повлияят на пазара на алуминий. Тарифите, търговските спорове и промените в търговската политика могат да създадат нестабилност и да окажат влияние на цената и търсенето на метала.

Спадът в цените на алуминиевите продукти директно намалява приходите на производителите и ги натоварва с по-ниски печалби и дори загуби. В същото време, по-ниските цени могат да бъдат положителни за индустриите, произвеждащи крайни изделия, като автомобилостроенето, строителството и др.

За да запазим относителна стабилност в тази ситуация, ние се стремим да инвестираме в иновативни технологии и оборудване, които да подобрят ефективността на производствените процеси, а с това и конкурентноспособността ни, както и налагането на нашите продукти на световните пазари.

Какви са прогнозите на компанията за българската икономика и как евентуалното присъединяване към еврозоната от 1 януари 2025 г. би се отразило на бизнеса?

Прогнозирането на икономическите перспективи за България през 2024 г. е предизвикателство, тъй като зависи от много фактори, включително световната икономическа среда, политическата стабилност, вътрешните икономически политики.

Присъединяването на България към еврозоната би могло да има положително въздействие върху икономиката и бизнеса, тъй като се очаква да донесе стабилност и доверие във финансовата система, да улесни инвестициите и търговията с други членове на еврозоната, да намали риска от валутни колебания, да подпомага растежа.

Но крайният резултат от присъединяването на България към еврозоната върху бизнеса и икономиката ще зависи от начина, по който държавата ще управлява този процес и от глобалната икономическа обстановка. 

Какви са очакванията ви за пазара на суровини, които засягат пряко компанията през 2024 г.?

Основна суровина за нашето производство е алуминия на блок, като пазарът ѝ се влияе от фактори, като предлагане, търсене, геополитически събития, санкции и търговски ограничения. 

ЕС обсъжда от месеци възможна забрана на руския алуминий, което ще предизвика покачване на цените, напомнящо за 2018 г., когато бяха наложени санкции на Русал в САЩ.

Европейските и американските купувачи ще се конкурират агресивно за близкоизточния алуминий, ако Европейският съюз забрани руския метал през следващите месеци.

Европейските премии вече са по-високи, транспортните разходи за получаване на метала от Близкия изток и други азиатски страни се повишават заради атаките в Червено море и удължените маршрути на корабите, избягвайки тази опасност. 

Очаквате ли пренареждане на основните пазари на компанията на фона на геополитическата и икономическата обстановка?

Прогнозирането на дългосрочните тенденции в пазара на алуминий е сложна задача поради множеството причини, които влияят върху него. Някои от ключовите фактори, които вероятно ще оформят пазара на алуминий през следващите години, са икономическият растеж и индустриалното развитие в различни региони на света. 

Инвестициите в инфраструктура и зелени технологии ще увеличат търсенето на алуминиеви продукти за различни приложения, като производството на автомобили, ветрогенератори, слънчеви колектори, електрически батерии.

Трябва да се отбележи и непрекъсната конкуренция на алуминия с други материали, като стомана, мед и пластмаси, и отвоюването на нови територии на приложението му.

Възможно е да видим пренареждане на основните пазари на компанията, имайки предвид влиянието на геополоитическата и икономическа обстановка в региона, Европейския съюз и света.

Нарастващата тенденция за преместване на производството в развиващи се страни може да промени динамиката на глобалните пазари на алуминий.  Въпреки сътресенията в света на всички равнища, оставаме оптимисти за развитието на Алкомет в краткосрочен и дългосрочен аспект.