С намаляването на апетита към прохождащите борсово търгувани биткойн фондове (ETF), най-популярната криптовалута поевтиня с над от 10% от рекордното си ниво. Анализатори на JPMorgan Chase and Co. пък предупреждават, че спадът може да продължи още.

Групата на 10-те биткойн ETF-а е на път да запише най-големия си седмичен отлив на средства от излизането си на пазара на 11 януари.

Междувременно, биткойнът върви към една от най-лошите си седмици от началото на годината с поевтиняване от 4%. Криптовалутата се търгува на ниво от около 64 600 долара днес.

Биткойнът “все още изглежда свръхкупен,” казват анализатори на JPMorgan, потвърждавайки прогнозата си от февруари за по-нататъшен спад преди дългоочакваното разполовяване на криптовалутата през април, което ще ограничи предлагането на новосъздадени от копачите на биткойн токени.

Устойчивият интерес към биткойн фючърсите на CME, заедно с намаляващите парични потоци към ETF-ите, са значителни мечи сигнали относно цената на биткойна, твърдят анализаторите.

“Нетните парични потоци към биткойн ETF-ите се забавят значително, като през последната седмица се наблюдава сериозен отлив,” според анализаторите.

“Това е против схващането, че нетните парични потоци към борсово търгуваните фондове ще бъдат само еднопосочни. С наближаването на разполовяването е по-вероятно това прибиране на печалби да продължи - особено на фона на това, че биткойнът все още изглежда свръхкупен, въпреки корекцията от последната седмица,” допълват те.

Миналия месец от банката прогнозираха, че цената на биткойна ще се приближи до 42 000 долара след април с “отслабването на предизвиканата от разполовяването еуфория.”

В периода понеделник – четвъртък от биткойн ETF-ите са изтеглени нетните 836 млн. долара. Фондове са генерирали нетни входни парични потоци от 11.3 млрд. долара досега, сочат данни на Bloomberg, което си остава един от най-успешните дебюти за ETF категория.

Въпреки че биткойнът поскъпна до рекордните близо 73 800 долара на 14 март, ентусиазмът сред търговците на дребно може би отслабва, според Наим Аслам, главен инвестиционен директор в Zaye Capital Markets.

“Фактът, че поскъпването не потегли силно нагоре след достигнатото рекордно ниво, както преди, накара мнозина да поставят под въпрос силата му,” казва Аслам.

“Разполовяването е почти тук и ако това събитие не успее да задържи инерцията, може да станем свидетели на сериозно отстъпление в цената, което означава, че тя може да падне под 50 000 долара,” завършва експертът.