Докато водеше предизборната кампания за завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп заяви, че ще може да сложи край на войната на Русия в Украйна в рамките на 24 часа, предупреди, че Израел ще бъде "изкоренен", ако той изгуби изборите и обеща повсеместни нови мита върху китайския внос.
Сега, след като Тръмп спечели изборите, мнозина в САЩ и в чужбина задават неотложния въпрос: ще спази ли дългия списък от заплахи, обещания и изявления по отношение на външната политика?
Републиканецът предложи малко конкретика по отношение на външната политика, но негови поддръжници твърдят, че силата на неговата личност и неговият подход “мир чрез сила” ще помогнат за това чуждите лидери да се подчинят на волята му и ще успокоят това, което републиканците наричат "свят в пламъци".
Те обвиняват световните кризи за слабостта, демонстрирана от президента Джо Байдън, въпреки че от демократическата партия отричат тези обвинения.
Приятелите и враговете на САЩ остават предпазливи в очакване на завръщането на Тръмп на власт през януари, чудейки се дали вторият му мандат ще бъде изпълнен със същата турбуленция и непредсказуемост, които характеризираха първите му четири години на поста.
Мандатът на Тръмп от 2017-2021 г. често беше определян на световната сцена от неговия протекционистичен подход "Америка на първо място", в това число и от заплахи за оттегляне от НАТО.
В същото време, той се опита да затвърди създадения от самия него имидж на бизнесмен с опит в сключването на сделки, като организираше срещи на високо равнище със Северна Корея, което, в крайна сметка, не сложи край на програмата за разработване на ядрено оръжия на страната, и посредничеше за нормализирането на преговорите между Израел и няколко нейни арабски съседи, при които имаше известен успех.
"Доналд Тръмп остава непостоянен и непоследователен, когато става въпрос за външна политика," заявиха анализатори от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) по време на предизборната кампания.
"Европейците все още ближат рани от първия му мандат – те не са забравили митата на бившия президент и дълбокия му антагонизъм към ЕС и Германия."
Тръмп и неговите лоялни поддръжници отхвърлят подобни критики с твърдението, че други държави отдавна се възползват от САЩ и той ще сложи край на това.
Слагане на край на войната в Украйна
Това как Тръмп ще реагира на войната на Русия в Украйна може да зададе тона за неговия дневен ред и да изпрати сигнал какво ще прави с НАТО и ключови съюзници на САЩ, след като Байдън работеше в посока възстановяване на ключови взаимоотношения, които се бяха разпаднали при неговия предшественик.
Украинският президент Володимир Зеленски поздрави Тръмп в социалната мрежа X, описвайки подхода му за мир чрез сила като "принцип, който на практика може да доближи Украйна до мира".
Тръмп твърдеше през миналата година, че президентът на Русия Владимир Путин никога не би нахлул в Украйна през 2022 г., ако той беше в Белия дом, допълвайки, че “дори и сега може да разреши това в рамките на 24 часа”. Той обаче не е казвал как точно ще стане това.
Той критикува подкрепата на Байдън за Украйна и заяви, че при негово президентство САЩ ще преосмислят фундаментално целта на НАТО.
През миналата година Тръмп заяви пред Reuters, че Украйна може да се наложи да отстъпи територия, за да постигне мирно споразумение - нещо, което украинците отхвърлят, а Байдън никога не е предлагал.
НАТО, която подкрепя Украйна, също е под заплаха.
Тръмп, който от години се противопоставя на страните членки на НАТО, които не изпълняват договорените цели за военни разходи, предупреди по време на предизборната си кампания, че не само ще откаже да защитава страните, които „не са изрядни платци“, но и ще насърчи Русия “да прави каквото, по дяволите, иска” с тях.
"НАТО ще бъде изправена пред най-сериозната екзистенциална заплаха от основаването си," казва Брет Бруен, бивш съветник по външната политика в администрацията на президента Барак Обама.
По-голяма свобода за действие за Израел?
Тръмп също така ще се сблъска с волатилната ситуация в Близкия изток, която заплашва да прерасне в по-мащабен регионален конфликт. Израел води войни в Газа и Ливан, противопоставяйки се на заклетия си враг Иран, а йеменските бунтовници хуси обстрелват търговски кораби в Червено море.
Тръмп е изказвал подкрепа за Израел в борбата ѝ за унищожение на Хамас в Газа, но е казвал, че премиерът Бенямин Нетаняху - негов съюзник, за когото се смята, че подкрепя връщането му на власт, трябва да свърши работата бързо.
Очаква се Тръмп да продължи да въоръжава Израел, чието съществуване, заяви той, би било под заплаха, ако Харис бъде избрана – твърдение, което беше отхвърлено от администрацията на Байдън предвид оказваната твърда подкрепа за Израел.
Неговата политика спрямо Израел вероятно няма да има никакви условия, свързани с хуманитарните въпроси, за разлика от натиска, който Байдън оказваше по ограничен начин. Тръмп може да представи на Нетаняху по-голяма свобода за действие спрямо Иран.
Тръмп обаче може да се сблъска с нова криза, ако Иран, която засили ядрените си дейности, след като той се оттегли от ядрената сделка с Техеран през 2018 г., се втурне да разработва ядрено оръжие.
Когато Тръмп за последно беше в Белия дом, той ръководи подписването на споразумението „Авраам“ между Израел, ОАЕ и Бахрейн. Тези дипломатически сделки обаче не направиха нищо по въпроса за палестинската държавност на Западния бряг и в Газа.
Въпреки това, Тръмп вероятно ще окаже натиск за историческо нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия - усилие, което стартира през първия му мандат и в което Байдън също се включи.
Разнопосочни послания спрямо Китай
Твърдата позиция спрямо Китай беше в основата на кампанията на Тръмп, което предполага, че той ще увеличи митата върху китайските стоки - като част от по-общи усилия, които биха могли да засегнат и продукти от ЕС.
Много икономисти казват, че подобни ходове биха довели до по-високи цени за потребителите в САЩ и биха предизвикали глобална финансова нестабилност.
Той заплаши да стигне по-далеч, в сравнение с първия си мандат, когато той прилагаше понякога хаотичен подход спрямо Китай, който вкара двете най-големи икономики в света в търговска война.
Точно както и преди обаче, Тръмп предостави разнопосочни послания, описвайки китайския президент Си Дзинпин като “брилянтен" за това, че управлява с “железен юмрук ”.
Тръмп също така е казвал, че Тайван трябва да плаща на САЩ за защита, както и че Китай никога не би се осмелила да нахлуе в демократично управлявания Тайван, който Пекин смята за своя територия, ако той е президент.
Неизвестно е и как Тръмп ще сформира своя екип по националната сигурност, въпреки че много критици смятат, че ще се въздържи от привличането на твърди републиканци, които понякога действаха като "буфери" по време на първия му мандат.
Много от бившите му високопоставени помощници, в това число бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън и неговия първи началник на кабинета Джон Кели, „скъсаха“ с него преди изборите, определяйки го като негоден за поста.
Тръмп мълчи за това кой може да назначи, но според запознати източници, Робърт О‘Брайън - неговият последен съветник по националната сигурност, вероятно ще играе важна роля.
Тръмп се очаква да назначи верни свои хора на ключови позиции в Пентагона, Държавния департамент и ЦРУ, чиято основна вярност ще бъде към него, казват пред Reuters настоящи и бивши дипломати.
Резултатът, според тях, би дал възможност на Тръмп да направи радикални промени в политиката както и във федерални институции, които прилагат, а понякога и ограничават действията на президента в чужбина.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
19 иновативни компании влизат в петото издание на beamUp lab
преди 2 часаBentley отлага плана си за производство на електромобили
преди 6 часаАкустични решения на работното място: Какви са ползите?
преди 7 часаРумъния и България доминират в аутсорсинг индустрията в ЮИЕ
преди 7 часаНа разходка из града на чипровските килими и първата ни история
преди 7 часаЖители на Лисабон искат забрана на краткосрочните наеми в жилищни сгради
преди 9 часаПрочети още
„Удряй и бягай“: След побоя над израелски фенове в Амстердам, местните власти признават, че били изненадани (ВИДЕО)
darik.bgЗа първи път пиесата „Арт“ се поставя на сцената на Драматичен театър – Пловдив
darik.bgБорисов: За всички е ясно, че ще се ходи на нови избори (ОБНОВЕНА)
darik.bgКеркез за 10-годишната забрана наложена на Зингаревич: Няма нищо случайно, никой не обича Ботев да е толкова напред (ВИДЕО)
dsport.bgТреньорът на Ботев Пд посвети победата на Антон Зингаревич (ВИДЕО)
dsport.bgВ 'УМБАЛ – Пловдив' ще се проведе безплатно обучение за контрол на диабета
9meseca.bgЛуда надпревара: Бъдете една крачка напред за Black Friday 2024 с Gombashop
idei.bgХитри и спестяващи време хакове за почистване от…. TikTok
idei.bg6 интериорни стила, които трябва да избягвате, ако имате едностаен апартамент
idei.bg