Глобалната конкурентоспособност на Европа се развива обещаващо през последните години.

Европейските компании постигат значителен напредък в надграждането на инфраструктурата и, на фона на глобалния недостиг на технологични таланти, Европа като цяло има предимство пред САЩ, когато става въпрос за преквалификация на работниците.

Но все пак има една очертаваща се слабост, с която стои на пътя на технологичния прогрес на Стария континент.

Недостатъчното реално приложение на технологиите, което може да се опише и като „технически дефицит“, ограничава перспективите за растежа на европейския бизнес, пише изпълнителният директор на Accenture за Европа Жан-Марк Олание в свой анализ, публикуван от Forbes. 
 
Технологията се превърна в централна част от стратегията за растеж на компаниите и бизнес лидерите са принудени да се адаптират към тази реалност.

Олание дава пример с генеративния изкуствен интелект - много компании проучват как да използват технологията, но ако наистина искат да извлекат стойност от нея, бизнесът им ще изисква силно дигитално "ядро" от облачна инфраструктура и данни.

Това означава, че те трябва да включат технологията в центъра на своята бизнес стратегия, а не като допълнение, както и приоритизиране на технологиите при разработването на нови продукти, услуги или бизнес модели.

Като не определят тези приоритети, компаниите рискуват да загубят милиарди допълнителни приходи.

Според проучване на Accenture, европейските компании биха могли да генерират до 3.2 трилиона евро допълнителни приходи до 2024 г., ако успеят да преодолеят технологичния дефицит спрямо своите партньори в Северна Америка.

Твърде дълго на технологиите се гледаше като на лост за оптимизиране на разходите, а не като стимул за растеж. Днес всички стратегии водят до повече технологии.

И за да започнат да намаляват изоставането си, европейските предприятия трябва да разберат и да се справят с динамиката, която подхранва този технологичен дефицит. 

Според Жан-Марк Олание, има три ключови области, в които трябва да се вземат мерки, за да може проблемът да намери своето решние. 

Лидерство чрез пример

Като се има предвид критичната роля на технологиите в бизнес стратегиите, техническият опит в заседателните зали никога не е бил толкова важен.

Ролята на борда е да изгради дългосрочна стойност за компанията, да установи визия, да определи стратегията и да наблюдава нейното изпълнение. Те трябва да вземат информирани решения и да ръководят организацията как да създава стойност от технологиите.

Анализ на най-големите 2000 компании в света показва, че 33% от европейските компании изобщо нямат членове на директорските си бордове с технологичен опит, в сравнение със само 19% от северноамериканските компании.

Лидерството чрез пример включва вграждането на "технологична ДНК" в компания.

Според Олание, ако технологичното обучение стане задължително за изпълнителното ръководство и за борда, това ще изпрати силно послание към останалата част от организацията за важността на технологиите и на непрекъснатото обучение.  

Използване на възможностите

Европейските компании отделят по-малко от приходите си за инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (R&D), което е един от факторите за разширяване на изоставането от Северна Америка.

През 2017 г. европейските компании изостават от северноамериканските си колеги със 70 базисни пункта по отношение на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност като процент от приходите. През 2022 г. тази разлика се е удвоила до 140 базисни пункта. 

Този недостиг на инвестиции възлиза на 147 млрд. долара през 2022 г. Това може да обясни защо само 17% от европейските компании в момента са готови да използват генеративния AI в по-големи мащаби и да се възползват от неговите предимства, в сравнение с 30% от американските компании.

Намирането на правилния баланс по отношение на това каква част от приходите да отиват за научноизследователска и развойна дейност винагие трудно.

Но ако лидерите не гледат на научноизследователската дейност като на защита на бъдещия си растеж, те излагат на опасност целия си бизнес, смята изпълнителният директор на Accenture за Европа.

Новите технологиии могат да играят критична роля за ускоряването на научноизследователската и развойна дейност.

Облачната инфраструктура, изкуственият интелект и квантовите изчисления могат да помогнат за напредъка в откриването на лекарства във фармацевтичните продукти и да създадат по-устойчиви материали, повишавайки устойчивостта на икономиката.

Не е толкова важна абсолютната сума, която е инвестирана в научноизследователска и развойна дейност, а частта от приходите, разпределена за нея и най-важното - как се използва.

Фокус върху силните страни

Европейските фирми се опитват да защитят позиците си на глобалния пазар и Европа вече направи много усилия в тази посока.

Сега европейските компании трябва да открият как могат да използват своите предимства, за да намалят технологичното си изоставане.  Две ключови области на фокус са уменията и устойчивостта.

Според проучванията на Accenture, европейските фирми превъзхождат аналозите си от САЩ в няколко ключови аспекта. В Стария континент има с 10% повече програми за придобиване на технологични умения.

Освен това много независими доклади и наблюдатели подчертават преднината на Европа пред Северна Америка в сферата на ESG, включително и прилагането на мерки за устойчивост и намаляване на въглеродните емисии.

Друг пример е разширяването на предимството на Европа в интелигентното производство. Германия стои в челните редици на кибер-физическата трансформация на производството, като активно насърчава възприемането на принципите на Индустрия 4.0, които спомагат за задвижването на иновациите.

Сътрудничеството между германското правителство, академичните среди и индустриалните асоциации доведе до инициативи, като Industrial Twin Association, свързващи физически индустриални продукти с дигиталния свят.

Справянето с технологичния дефицит ще позволи на европейските компании да стимулират растежа си. Положението на Европа е уникално с изключителното си многообразие, богататагама от култури и силната национална политика.

Според Жан-Марк Олание, европейските държави би трябвало да развиват тези силни страни и да ги изведат на световната сцена.

За тази цел обаче европейските компании ще трябва да преосмислят своя подход и да трансформират действията си на много фронтове. Така те ще могат да отключат нови възможности и да се позиционират като световни лидери в ключови индустрии.