Повечето големи градове в Европейския съюз планират да постигнат пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Но община Лахти във Финландия може да успее с изпълнението на тази задача много по-скоро - буквално в следващите 2-3 години. 

Лахти, който се намира на около 100 километра северно от финландската столиза Хелзинки, някога е замърсен индустриален център.

Но през последните няколко десетилетия градската управа полага сериозни усилия по отношение на устойчивото развитие и през 2019 г. си поставя амбициозната цел населеното място да стане въглеродно неутрално до 2025 г.

Сега има вероятност градът да постигне целта година или две по-късно от това, но тя със сигурност ще бъде възможна през това десетилетие, според екологичният директор на Лахти Елина Ояла.

По думите ѝ, ако градът не си беше поставил толкова високи цели, нямаше да бъде там, където е в момента.

Според изчисленията на местните власти, градът с население от 120 000 души е намалил емисиите си с 64% под нивата от 1990 г.

Въпреки че има различни дефиниции за въглеродната неутралност, в крайна сметка се цели 80% намаляване на емисиите, като останалите се компенсират от програми, като повторно залесяване в региона.

За да стимулира жителите да шофират по-малко, градът изгражда повече велоалеи и разширява мрежата си от съществуващи велотрасета.

Общината вече добави и нов паркинг за велосипеди, станция за велоремонти и споделени електрически колела. Тя дори тества програма за споделяне на градски ски, пише електронното издание Fast Company. 

Освен това Лахти купува повече електрически автобуси и използва алтернативно гориво за останалите, задвижвани от конвенционални двигатели.

"От гледна точка на развитието на града, не решаваме всички проблеми, ако просто преминем към електрически автомобили. Така че ние се опитваме да насърчаваме всички видове устойчив транспорт“, казва още Ояла. 

Местният отбор по хокей на лед спря да пътува със самолет за гостуванията си в други градове и подтиква феновете си да ходят пеша, да карат колело или да ползват обществен транспорт, когато идват да гледат мачовете в града.

Местният симфоничен оркестър пък насърчава публиката си да използва обществения транспорт и намира по-добри алтернативи за собствените си турнета.

Преди няколко години Лахти пусна и персонално приложение за търговия с въглеродни емисии, което позволява на жителите автоматично да проследяват как се придвижват из града.

Въз основа на скоростта, с която някой пътува, е възможно да разберете дали ходи пеша, на колело или шофира.

Всяка седмица приложението предоставяше на потребителите награди, включително и кредити, които можеха да използват за пътувания с автобус или отстъпки за местни продукти, ако успяваха да останат в рамките на определен въглероден "бюджет". 

Градът вече предлага друго приложение, което предоставя на потребителите поредица от климатични предизвикателства, като например да използват „еко“ настройката на пералнята си или да ядат по-малко месо.

Градът преоборудва градски жилищни сгради, за да ги направи по-енергийно ефективни и да добави слънчева енергия към техния микс

В една малка електроцентрала градът използва отпадъчна топлина от пречистване на отпадъчни води, за да захранва системата за централно отопление. 

През 2019 г. Лахти спря да използва въглища в основната си електроцентрала, свързана с централната отоплителна система, но все още не е намерил перфектния им заместител. Част от топлината сега идва от изгарянето на дървесни отпадъци от горското стопанство, което е противоречиво решение.

Изгарянето на биомаса все още отделя въглероден двуокис, въпреки че може да се счита за въглеродно неутрално, тъй като дърветата поемат CO2, докато растат. Лахти също има и завод за газификация, който превръща боклука, който не може да бъде рециклиран, в енергия.

В крайна сметка, градът ще търси различни решения. "Ние работим за кръговата икономика, а ако изгорите нещо, то не остава в кръга, а се премахва. Това е много по-добър вариант от изгарянето на въглища, но не може да бъде крайното решение“, казва Ояла. 

Степента на рециклиране в града е невероятно висока - 99% от битовите отпадъци остават извън депото, но само половината се използват за производство на рециклирани материали, докато останалата част се използва за енергия в този момент.

Някои местни компании намират нови приложения на отпадъците. Производител на храни, който произвежда печени продукти, например, сега използва овесени люспи, които иначе биха били изгорени, за да прави ксилитол, който е заместител на захарта.

Градът работи и за намаляване на строителните отпадъци.

Местната община управлява 113 различни мерки, свързани с устойчивостта

"Те бяха наистина амбициозни“, казва Соня-Мария Игнациус, съосновател на Kausal - софтуерна платформа, която градът използва, за да следи напредъка по всяка програма. Тя е публично достъпна, така че гражданите могат да видят как се променя населеното място в реално време.

"Нашата обща цел в работата по климата беше наистина да я превърнем в нещо общо за целия град и хората да знаят, че имат участие в този процес", коментира  Елина Ояла.

По думите ѝ, най-голямото предизвикателство сега е да бъде продължена трансформацията към чист транспорт. Работата включва промяна на потребителските навици, което не е лесно. 

"Трудно е тази промяна да стане нещо постоянно. Хората може първоначално да бъдат развълнувани от дадена кампания, но след това много от тях се връщат към старите си навици", казва още експертът. 

Все пак тя е оптимист по отношение на климатичната цел и градът вече обмисля допълнителните мерки и цели в сферата на устойчивото развитие.