Стресът не е добър за вас - в допълнение към чувството за безмилостно прегаряне, той може да доведе до проблеми със съня, отслабена имунна система, по-високо кръвно налягане и по-ниска когнитивна функция.

А понякога хроничният или остър стрес може да засегне и кожата ви, предупреждава CNN.

Стресът е естествен отговор на заплахи и може да бъде здравословен до известна степен, тъй като води до производството на необходими на организма хормони, мотивиращи ни да се представяме по-добре в определени аспекти от живота, включително социалните взаимоотношения.

Ако хората обаче изпитват твърде много стрес за твърде продължителен период от време, нивата на стресовия хормон кортизол се повишават и това прави имунната система по-реактивна, а кожата по-чувствителна, според Allina Health.

Индуцираните от стрес обриви обикновено се появяват под формата на копривна треска. Освен това той влошава и други кожни заболявания, като екзема, розацея и псориазис.

Въпреки че човек често не осъзнава начина, по който стресът засяга кожата му, докато не стане твърде късно, има превантивни техники за избягване на повтарящи се стресови обриви и начини за лечение на вече появила се уртикария.

Какво причинява обривите от стрес?

„През по-голямата част от времето непрофесионалният термин „обрив от стрес“ се отнася до „уртикария“, казва д-р Уитни Хай, професор и директор по дерматопатология в Медицинския факултет на Университета на Колорадо.

Холинергичната уртикария е обрив, който се развива при емоционален стрес или след консумация на гореща или пикантна храна, според проучване от септември 2022 г.

Стресовата уртикария може да възникне в отговор на повишена телесна температура, причинена от стрес. Състоянието на кожата може да се влоши и от повишаване на хистамина - химикал, който имунната система произвежда в отговор на определени дразнители, водещи до копривна треска или рани, казва дерматологът д-р Лорън Плох.

Ако получите копривна треска, посещението при лекар може да е добра идея, тъй като до нея могат да доведат различни неща - промяна на перилния препарат, шампоана или сапуните, промяна в диетата или други фактори. Изключването им ще помогне да се определи дали стресът е причината.

„Въпреки че признаваме, като дерматолози, че копривната треска може да бъде причинена от стрес, това не е нашето „първо обяснение“, казва Хай. „Ако не можем да намерим друга причина за уртикарията, тогава е разумно да помислим за стрес.“

При продължителен стрес понякога състоянието може да се развие в невродермит - привидно безкраен цикъл на чесане, което кара кожата да сърби повече, допълва експертът.

Как изглежда стресовият обрив?

Обривите от стрес изглеждат като подпухнали червени подутини, които могат да се появят по цялото тяло, но най-често по лицето, шията, гърдите или ръцете, според Scripps Health. Размерът им може да варира, както и да се образуват в групи, според Хай.

Обривите се появяват внезапно и могат да продължат само ден или седмици, но лезиите винаги мигрират. Единият обрив изчезва и се образува нов, докато състоянието се подобри или бъде лекувано.

Обривите са безмилостно сърбящи и понякога могат да причинят усещане за парене, както и да се съчетаят с подуване на клепачите или устните, според Плох.

Как да се отървем от стресовия обрив?

Най-доброто лечение е да го предотвратите напълно, но не се паникьосвайте, ако след тежък работен ден кожата ви започне да сърби.

Около 20% от хората ще бъдат засегнати от копривна треска в един момент от живота си, според Американския колеж по алергия, астма и имунология.

През повечето време копривната треска може да се лекува с перорални антихистамини, като може да изчезне и от само себе си, след като факторът, причинил я, е отстранен.

При обриви, предизвикани от стрес, техниките за намаляването му, като релаксация, медитация и други подобни когнитивни терапии, може да са подходящи, посочва Хай.

За облекчаване на сърбежа може да помогне вземането на студен душ, казва Плох и препоръчва да се избягват горещи храни, алкохол и топли вани и сауни, които могат да раздразнят обрива.

Важно е също да не се чешете, тъй като това може да влоши сърбежа и да разпространи вредни бактерии, според Scripps Health.

Стресът е естествена реакция на организма, но когато твърде много започне да се отразява на физическото ви здраве, вероятно е време за промяна в рутината.

Световната здравна организация препоръчва тактики за смекчаване на стреса, включително поддържане на връзка с близки приятели и семейство и дневен график, който ви оставя достатъчно време за хранене, упражнения и развлекателни дейности.

„Дългосрочната превенция на стреса може да се постигне със здравословна диета, достатъчно сън и умерено количество упражнения“, съветва Плох. „Техниките за незабавно намаляване на стреса, като медитация или дихателни упражнения, също могат да бъдат полезни.“