За много хора финансовият успех представлява упорита работа и дисциплина. Да знаем какво да не правим, когато боравим с пари, обаче може да има огромно влияние върху финансовото ни благополучие.

Независимо дали търсите начин да намалите разходите, нови опции за пестене и/или инвестиране на средства или просто искате да подобрите бюджета си, тези полезни съвети може да са ви от полза.

Трудно се пестят пари, когато имаш деца

Когато имате деца, разходите се увеличават – независимо дали става въпрос за храна, обучение, здравеопазване или забавления. Несъмнено тогава е доста по-трудно да се намерят начини за пестене на пари.

Въпреки това, трябва да започнете да следите внимателно разходите си, което може да се случи чрез изготвянето на семеен бюджет. Направете го сега, тъй като разходите по перото в бъдеще ще стават все по-големи.

Не е нужен авариен фонд

Нито един експерт по лични финанси не би казал подобно нещо. Аварийният фонд е един вид спокойствие, че семейството ще може да издържи финансово в период от 3-6 месеца, дори и при сериозно понижение на доходите (безработица, болничен и други).

При настоящата финансова несигурност експертите съветват да заделим средства за по-дълъг срок в подобен фонд.

Инвестициите ми ще постигнат по-добра доходност от пазара

Никой финансов експерт не би могъл да обещае подобно нещо, тъй като те са наясно, че пазарите са волатилни. Ето защо стратегия, реализирала добра доходност през миналата година, не може да гарантира и бъдещо добро представяне.

Заемите са лошо нещо

Без съмнение, дълговете по кредитните карти или бързите заеми могат да ви поставят под сериозен финансов стрес. Не всички дългове обаче са лоши. Добрият дълг може да ви донесе пасивни доходи в бъдеще.

Цената на актива, който сте придобили благодарение на него, може да се повиши, което пък да ви донесе печалба. 

Спестяването и инвестирането са едно и също

Тези две думи, всъщност, показват какво правят хората с парите, които не харчат. Голяма част от българите държат средствата си на депозит, дори и при настоящите ниски лихви, които са доста под нивата на инфлацията.

Или иначе казано, средствата на депозит губят от стойността си, като с всяка измината година с тях могат да се купят по-малко стоки и услуги.

Една малка част от българите обаче инвестират, защото знаят, че правилното насочване на спестяванията може да донесе бъдещ доход.

Ще инвестирам по-късно

Сега ще се забавлявам, ще пестя и инвестирам по-късно или когато печеля повече пари. Различни проучвания доказват, че ако човек не спестява и инвестира, когато печели Х лева месечно, то той няма да го прави и когато доходите му се увеличат двойно или тройно.

Защото е важен навикът да плащаш първо на себе си, независимо колко.