Давос е популярен ски курорт в швейцарските Алпи, като през по-голямата част от годината не се различава по нищо от останалите зимни дестинации в региона. 

Но за една седмица през януари той привлича вниманието на целия свят, тъй като глобалният елит се събира в малкото алпийско градче за годишната среща на Световния икономически форум (WEF).

По време на събитието се обсъждат широк кръг от теми, като бъдещата посока на развитие на човечеството и предизвикателствата, пред които то е изправено. 

Какво представлява Световният икономически форум и каква е неговата история?

WEF е основан през 1971 г. от германския икономист Клаус Шваб с основната идея да насърчи глобалното сътрудничество по политически, социални и икономически въпроси.

Целта на международната организация с нестопанска цел, която сега е със седалище близо до Женева, е да обедини публичния и частния сектор, за да могат да дискутират решения на глобалните проблеми.  

Първата среща на Световния икономически форум преди пет десетилетия се провежда в Давос и оттогава курортът е неин домакин всяка година, като името му дори се превръща в синоним на събирането на високо равнище. 

Кой посещава форума в Давос?

Това, което дава уникалност на Световния икономически форум в Давос, са неговите гости. Въпреки че често е критикуван като място за разговори за привилегирования 1% на най-богатите личности в света, това е и мястото, на което много други хора идват, за да се опитат да лобират и да повлияят на елита за промяната в глобален мащаб.

На събитието обикновено присъстват световните политически лидери, като президенти на страни, ръководители на Европейския съюз, ООН и т.н., но също и бизнес лидери и предприемачи, интелектуалци, академици, медии, ръководители на неправителствени и благотворителни организации, активисти и дори поп знаменитости. 

Всички те се намират на едно място, по едно и също време, което означава безпрецедентен достъп за мнозина до хората, взимащи решения на глобално ниво.

Официалният списък с гости е ексклузивен и се състои от около 2-3 хиляди участници и лектори, но самата среща привлича много по-широка публика към всички допълнителни събития, които се организират в градчето по време на форума. 

Това е и мястото, на което компаниите, а понякога дори цели държави и региони, поставят своите щандове, за да се рекламират, да представят концепции и услуги и да привличат инвестиции.

По главната улица на Давос има много помещения, които могат да се наемат за посрещане на посетители и провеждане на срещи. Основният фокус на вниманието обаче винаги е насочен към ключовите речи и панелите в Конгресния център на Давос, който е културният център на събитието. 

Защо Давос става и обект на критики?

Един от основополагащите принципи на WEF е да бъде безпристрастен, независим и лишен от специални интереси. Но форумът винаги е привличал и критици. 

С оглед на това, че той събира елита на политическата и корпоративната сфера, форумът често попада "под обстрел" от хора, които считат, че подобни събития носят повече вреда на обществото, отколкото полза.

Една от критиките е свързана с противоречието да се иска от милиардерите и членовете на елита, обвинявани в причиняване на най-големите проблеми в света, да намерят начини за разрешаването им.

Другото обвинение, отправяно всяка година към организаторите на събитието, е лицемерието климатичната криза да бъде включена в дневния ред на срещата, докато голяма част от участниците на форума пътуват с частните си самолети до Давос. 

Но въпреки имиджа си на събитие, запазено само за най-богатите и влиятелните, Давос е уникален форум за дискусии и дебати в глобален мащаб и може да се похвали със значителни постижения в своята 50-годишна история.

През 1988 г. споразумение, подписано на срещата и станало известно като Декларацията от Давос, се помага на Турция и Гърция да се договорят и да избегнат въоръжен конфликт заради т. нар. Егейска криза, разразила се през 1987 г. 

През 1992 г. Нелсън Мандела и тогавашният южноафрикански президент Фредерик Вилем де Клерк правят първото си съвместно появяване на международната сцена в Давос, което е важна стъпка към прекратяването на апартейда. Двамата печелят Нобелова награда за мир на следващата година.

През 2000 г. Глобалният алианс за ваксини и имунизация (Gavi) стартира в Давос и си поставя за цел да подобри достъпа до ваксини за милиони хора по света. От създаването си досега организацията е допринесла за ваксинацията на 760 милиона деца.

Кои са водещите теми в Давос тази година?   

През 2024 г. се очаква световните лидери в Давос да се концентрират върху шест ключови теми - икономическа устойчивост, енергийна трансформация, глобализация, изкуствен интелект, укрепване на институциите и здравето на жените.

Основателят и изпълнителен председател на WEF Клаус Шваб подчерта необходимостта от възстановяване на доверието в един фрагментиран свят, който става свидетел на нарастващи социални разделения.

Изкуственият интелект заема централно място, като дискусиите се фокусират върху неговата справедлива употреба, регулаторните рамки, балансиращи иновациите и обществените рискове, както и неговото взаимодействие с други трансформиращи технологии.

Дневният ред се задълбочава и във възхода на популизма, пробивите в медицината, роботиката и дигитализацията.

Геополитическите въпроси, включително военните конфликти в Газа и Украйна, заемат централно място в дискусиите. Очакват се и серия от дипломатически разговори, свързани с конфликтите в Близкия изток, Украйна и Африка. 

Форумът беше открит на 14 януари и ще продължи до 19 януари.