Американците обичат неща в големи опаковки и то не само когато става въпрос за храни и напитки.

Големите високопроходими превозни средства, известни като SUV (от англ. Sport Utility Vehicles), както и пикапите, са на голяма почит отвъд Океана, за разлика от малките автомобили, които преобладават в повечето европейски градове. 

Около 8.7 милиона джипове и пикапи са се появили по пътищата в САЩ през 2023 г., което представлява повече от половината от всички продажби на нови превозни средства, според данните на JATO Dynamics, цитирани от The Economist.

Въпреки че европейските автомобили също стават по-големи, американските все още имат комфортна преднина по този показател. През 2022 г. средностатистическата кола, продадена в САЩ, е тежала 1857 килограма, или почти 20% над средното за Европа.

Широките пътища и изобилните места за паркиране обуславят тези потребителски предпочитания, а също и законите.  

Скоро обаче се очаква една "вратичка", която в продължение на почти 50 години е стимулирала продажбите на големи превозни средства, да бъде затворена. Въпросът е това ще накара ли американците да започнат да си купуват по-скромни коли?

Как започва "златната ера" на пикапите?

През 1973 г. арабските държави, производителки на петрол, намаляват доставките за САЩ, за да "накажат" Вашингтон за подкрепата на Израел във войната Йом Кипур. Следва рязко поскъпване на горивата, дълги опашки на бензиностанциите и дълбока рецесия. 

През 1975 г., в отговор на кризата, американското правителство налага стандарти за икономия на гориво на производителите на автомобили. До 1985 г. всички нови модели е трябвало да достигнат пробег от 27.5 мили на американски галон, което прави около 8.6 литра на 100 километра.

Днес законът изисква 40 мили на галон, или 5.9 л/100 км. За да увеличат ефективността, на производителите се налага да използват по-сложни двигатели, което прави колите им по-скъпи. 

За да облекчи част от тежестта върху малките предприятия и домакинствата, които разчитат на по-големи превозни средства, правителството освобождава от изискването т. нар. „леки пикапи" - всяко превозно средство, което може да се използва извън пътя и тежи по-малко от 8500 фунта (3855 кг).

Това означава, че SUV-овете, които обикновено сред най-големите автомобили с най-висок разход, избягват налагането на новите стандарти за разхода на гориво. 

И тъй като производството на такива пикапи е по-изгодно от това на малки "чисти" автомобили заради занижените стандарти, производителите с все по-голям ентусиазъм пускат на пазара големи модели. Те ги представят като типично американски, олицетворяващи свобода, сила и приключенски дух. 

До 2002 г. леките пикапи съставляват по-голям дял от продажбите на автомобили, отколкото стандартните леки коли.

След ценовия шок от 70-те години до 90-те години на миналия век бензинът става по-евтин в САЩ, отколкото в други богати страни, така че разходите за експлоатация на голяма кола не възпират купувачите. Такива модели са удобни за крайградски живот и потребителите ги смятат за безопасни.

Дори когато купуват автомобили, които не са освободени от стандартите за ефективност, американците предпочитат масивните седани пред малките градски коли, които представляват едва 8% от продажбите на превозни средства през 2023 г., в сравнение с 36% в Европа.  

Размерът има значение

Въпреки че SUV държат голям пазарен дял (малко над половината от новите превозни средства) - както в Америка, така и в Европа, американските модели са по-големи и по-малко ефективни от гледна точка на разхода на гориво.

Това е лоша новина за климата, тъй като транспортът е най-големият източник на парникови газове в САЩ и почти 60% от тези емисии идват от автомобилите и останалите лекотоварни превозни средства.

Лошо е и за безопасността на другите участници в движението. По-тежките автомобили са по-склонни да убият човек при инцидент. Според проучване на Хавайския университет, рискът от смърт на пешеходец при удар от пикап е с почти 70% по-висок, отколкото при произшествие с обикновена кола.

Правилото в полза на големите возила обаче е на път да се промени.

Агенцията за опазване на околната среда в САЩ (EPA), която определя ограниченията на автомобилните емисии, обяви през април 2023 г., че планира да затегне стандартите навсякъде и да стесни определението за "лек пикап".

Очаква се окончателните правила да бъдат публикувани по-късно тази година. 

Ограничението за емисии на въглероден диоксид за леките автомобили в момента е 161 грама на километър, в сравнение с 276 грама за леките пикапи, което представлява разлика от 71%.

Прогнозите са, че EPA ще я намали до 22% до 2032 г., принуждавайки производителите да използват по-ефективни двигатели в големите си модели, което ще повиши цената за производство на големите автомобили спрямо по-малките.

Агенцията вярва, че новите ѝ правила ще са достатъчно строги, за да ускорят преминаването към електрически превозни средства и до 2032 г. две трети от продажбите на нови коли да бъдат електрически.

Въпреки това, мярката може и да не се отрази значително върху размера на автомобилите. Много популярни превозни средства, като Ford F-150, все още ще се считат за леки пикапи и ще продължат да се възползват от по-ниските стандарти за ефективност, а оттам - и от по-ниските разходи и цени.

А електромобилите развиват същия проблем с теглото, като и конвенционалните автомобили. 

EPA не регулира индиректните емисии, въпреки че по-тежките модели изискват повече електричество за зареждане и се нуждаят от по-големи батерии, съдържащи повече метали.

През 2022 г. 60% от продажбите на електрически превозни средства в САЩ са били SUV-ове или пикапи, според Международната енергийна агенция. 

По тази причина регулациите, сами по себе си, може и да не са достатъчни, за да променят предпочитанията на американците към внушителните автомобили.