Откриването на петрол под равнините на Дахран в източната провинция на Саудитска Арабия през 30-те години на миналия век трансформира най-голямата страна на Арабския полуостров от скромна земя на бедуини в кралство, което разполага с влиянието да върти света с черно злато.

Това влияние вече не е гарантирано. Близо век, след като страната се натъква на своето петролно богатство, променящите се времена принуждават управляващата династия да се изправи пред критична повратна точка, която изисква нова, радикална трансформация.

Глобалната климатична криза, която кара света да страни от петрола, увеличаващото се население от младежи, които отчаяно се нуждаят от възможности и изгряващата звезда на предстоящ крал, който е готов да изгради нация по свой образ - тези фактори се обедняват, за да създадат уникална мисия за запазване на процъфтяването на кралството.

Тя се нарича Визия 2030. До края на настоящото десетилетие Саудитска Арабия си е поставила за цел да реализира амбициозния подвиг в три насоки, като създаде икономика, която вече не зависи от петрола, подобри стандарта на живот на своите близо 40 милиона жители и запази мястото си на световната сцена.

"Тук не става въпрос просто за диверсифицирането на икономиката, а за трансформирането на обществото с цел създаване на гъвкава икономика, която може да реагира на предизвикателствата на съвременния свят," казва професор Саймън Мейбън, старши научен сътрудник в Центъра за външна политика в Лондон.

Времето обаче минава. Седем години, след като обяви Визия 2030, Саудитска Арабия достигна до половината на своя срок, като до финалната линия остават само още седем години. Това означава, че предстои кралството да действа по-сериозно от всякога или рискува да остане в праха.

Какво представлява Визия 2030?

Като рожба на 37-годишния престолонаследник на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, генералният план на страната, изготвен с помощта на консултантската компания McKinsey, има няколко движещи се части, като в него изпъкват т. нар. "гигапроекти."

По-конкретно, бижуто в короната – футуристичния град Неом, представлява синтеза на движещите се части на Визия 2030. В северозападната част на страната в основата на Неом е мегаград на стойност 1 трлн. долара, известен като Линията.

Според предварителните представи, основата на града ще бъде мегасграда с широчина 200 метра и дължина около 170 км.

Според Саудитска Арабия, модерният град, в който няма да има автомобили, ще използва 100% енергия от възобновяеми източници, а различните услуги ще бъдат на пет минути пеша за 9 милиона души.

С други думи, Линията символизира всичко, което Саудитска Арабия си е поставила за цел да постигне чрез Визия 2030 – да се ангажира с бъдеще след петрола, да изгради места за живот с икономически възможности и да зададе стандарта за футуристичен град, който да бъде следван от други държави по света.

Има над 20 други проекти, които са част от Визия 2030, като ваканционна дестинация на Червено море и Кидия - столицата на изкуствата и развлеченията, замислени като начини за изграждането на Саудитска Арабия, която разполага с работни места за всички свои граждани.

Включването на частния сектор както на местно, така и на международно ниво е решаващо в опитите на Саудитска Арабия да създава работни места, казва пред Insider Джералд Файерстайн, посланик на САЩ в Йемен по времето на президента Барак Обама.

"Старата система за осигуряване на заетост основно в публичния сектор за вливащите се в работната сила саудитци вече не е постижима, защото населението се разрасна отвъд капацитета на публичния сектор," посочва той.

В тази връзка, по-голяма част от това се финансира от държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия Public Investment Fund, който управлява активи на стойност около 700 млрд. долара.

В последните години фондът „развърза кесията“ в международен план, инвестирайки в технологичния сектор чрез вложение от 45 млрд. долара в притежавания от SoftBank Vision Fund, закупуването на английския футболен клуб Нюкасъл, дялови инвестиции, вложение в конкурента на Tesla Lucid и в голфа.

Превръщайки се в основен инвеститор в няколко популярни имена в международен план, фондът, който се оглавява от престолонаследника принц Мохамед и неговия управител Ясир Отман ал-Румаян, се надява да генерира доходност от залозите си в Запада, докато в същото време стимулира лидери да инвестират и стартират бизнес в кралството.

Саудитска Арабия е подкрепена от статута си на най-големия износител на петрол - позиция, укрепена след като войната на Русия с Украйна се отрази на руския износ на петрол. Миналата година държавната петролна компания Saudi Aramco обяви нетна печалба в размер на цели 161 млрд. долара.

Членовете на кралското семейство на Саудитска Арабия обаче са наясно, че приходите на страната, които не са свързани с петрола, ще стават все по-важни в идните години, докато климатичната криза тласка страните към чистата енергия.

Това обяснява защо Саудитска Арабия инвестира толкова сериозно на местно и международно ниво и защо си е поставила за цел да увеличи значително приноса на износа, който не е свързан с петрола.

Успехът далеч не е сигурен

Има противоречиви сигнали за това дали усилията на Саудитска Арабия ще се отплатят.

Миналата година тя стана най-бързо растящата икономика сред страните от Г-20, според Международния валутен фонд, а безработицата в кралството пада до 4.8%. Страната вече надхвърли зададената във Визия 2023 цел за постигане на 30% участие на жените в работната сила.

Мейбън от Центъра за външна политика казва, че по-голяма част от населението подкрепя престолонаследника. Хората подкрепят лидера заради обещанията в неговия грандиозен план.

"Трябва просто да поговорите с млади саудитци, за да усетите колко популярен е той," казва Мейбън.

Успехът обаче далеч не е гарантиран. "трябва да сме наясно, че младите саудитци в градски райони, като Рияд, Джеда и Дахран, са стимулирани от Визия 2030“, казва Файерстайн. "Когато говорим за вътрешността на страната, хората не са непременно толкова ентусиазирани", допълва той.

Мейбън споделя това мнение, като допълва, че друг момент на напрежение се формира около способността на принц Мохамед да запази "легитимността на нацията в рамките на Исляма, докато в същото време се е захванал с проект, който се опира на атрибутите на модерността на Запада." Саудитска Арабия традиционно е силно консервативна страна.

В по-широк план, експерти заявяват пред Insider, че набирането на сила от страна на Визия 2030 г. заплашва да създаде по-голямо напрежение между Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, които се състезават за икономическата корона в региона, докато в същото време финансовата възвръщаемост може да отнеме години.

"Няма нито една гаранция, че всичките тези проекти ще проработят," казва Фареа Ал-Муслими, научен сътрудник на Chatham House. "Това е един огромен риск."

През юли Public Investment Fund отчете 11 млрд. долара загуба за миналата годината на фона на спада на пазарите, информира Bloomberg.

Ключов фактор, който би могъл да определи успеха на този проект, включва променящата се привлекателност на Саудитска Арабия за Запада.

Организации се опасяват относно нарушенията на човешките права в страната. Кралството ще трябва да е насяно с това, когато ухажва бизнеса и инвеститорите.

Въпреки това, самият мащаб и блясъкът на Визия 2030 г. биха могли да са достатъчни за наблюдателите в чужбина и да предоставят на Саудитска Арабия печелившия билет за бъдещето.

Саудитците ще възлагат надеждите си на престолонаследника принц Мохамед да изпълни своите обещания. За тяхно щастие, "има много голяма увереност, че това може да бъде постигнато", казва Мейбън.